• Liar by Isaac Asimov
    Anlamaya cesaret edenler için film yapan iki isim; Caner Alper & Mehmet Binay

Unbelievable -2019-

Susannah Grant ve arkadaşları çok hassas bir konuyu, belgeselin yavan tadından uzaklaştırarak, gerçek olaylara dayanan 8 bölümlük harika bir drama yapmışlar. Netflix Originals’da yerini alan yapım, cinsel suçlardan en ağırı olan tecavüzü tüm çirkinliğiyle gözler önüne seriyor. Tecavüz mağdurlarının ırkının, yaşının veya fiziksel görünümünün fark etmediği ve hemen hemen herkesin bu çirkin olayın kurbanı olabileceği hakikatini bize hatırlatıyor. Mağdurların yaşadıkları kötü tecrübeyi, toplumda hayatlarını devam ettirirken de farklı derinliklerde hissettiklerini gözümüzün önüne koyuyor. Mağdurlar sadece tecavüzcünün değil aynı zamanda toplumun da kurbanı oluyorlar.

“Vahşi bir tecavüzcü derken, her an başka bir kadının evine girebilecek ve o kadını hayat boyu yaralayacak bir adamdan bahsediyoruz… Bu, insanların üstesinden gelebilecekleri bir şey değil. Bu, tıpkı omurilikteki bir mermi gibi, ömür boyu taşıyacakları bir şey.”

Bu sözler kulağımdan gitmedi. Gerçekten tecavüz hakikati toplumda “tu kaka” konulardan olduğu için yeterince konuşulmuyor. Mağdurların yaşadıkları bir anın ardından hayatları tamamen onarılmaz bir şekilde değişiyor. Acıları asla peşlerini bırakmıyor. Bir şekilde “kırık” olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Kurban profili ise nerdeyse herkesi kapsıyor. Kadın-erkek, zayıf-şişman, beyaz-siyah, yaşlı-çocuk hiçbir kıstası yok. Hepimiz hayatımızın  bir bölümünde ciddi birer potansiyel kurbanlarız.  

İşte bu gibi sinema yapımları, insanlara empati kapılarını açarak belki de imkânsız bir acıyı anlamak için vesile oluyorlar. Sinema hayatın ta kendisinden başka bir şey değildir görüşü bu tarz çalışmalar sayesinde kuvvet buluyor. “Unbelievable” gerçekten Netflix adına gurur verici bir yapım. Büyük bir tebriği hakkediyor.  

Diziyi başarılı kılan en büyük etken senaryosunun yanında oyuncuların seçimi olmuş. Kaitlyn Dever 24 yaşında olmasına rağmen küçük gösteren bir oyuncu, bunu iyi kullanmışlar. Drama adına oldukça etkileyici bir performans sergiliyor. Dedektif rolündeki Toni Collette de aynı şekilde çok başarılı. Ancak beni benden alan isim ise Merritt Wever oldu.

2. bölümde karşımıza çıkan Merritt Wever, konuştuğu ilk kelimeden sonra sizi dingin atmosferinin sadık izleyicisi yapıveriyor. “Kadın” “Erkek” nasıl tarif edilir çok bilmem ama Wever alabildiğine geniş ve kaplayıcı ve aynı zamanda teskin edici, huzur verici ve tamir edici bir görünümle karşımızda kadın budur diye fısıldıyor. Kesinlikle filmi orijinal sesinden izlemelisiniz. Yoksa dublajda yok olmuş o hal. Kontrol ettim dublajlarımız güzel yapılıyor ancak bu gibi durumlarda maalesef çaresiz kalıyorlar.  

Kısacası bu yapımı mutlaka izleyin, izlettirin.

Uğur Balcı

2018 2019 2020 Ahmet Mümtaz Taylan Baltasar Kormakur Bediüzzaman Chris Hemsworth Crime Drama Dermot Mulroney Diane Kruger Disleksi Dislexia Dizi Drama Emin Alper Enikonu Her Konu Extraction film Kenan İmirzalıoğlu Kendimce Kitap Kitap Tanıtımı Mehmet Özgür Melisa Sözen Müfit Kayacan Netflix Postmodern Romania Said Nursi Sam Hargrave Sam Sheppard Series Sessiz Oda Sinema Tema BALCI Tiyatro Turkey Türk Ugur BALCI Uğur Balcı Yalvaç Anadolu Lisesi Zerrin Tekindor zihni Zihni Açık İngilizce

Bookmark the permalink.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir