• Fırtına Anı (Durante la Tormenta) (Mirage) -2018-
    Liar by Isaac Asimov

Eltilerin Savaşı (Sisters In-law) -2020-

Netflix, Türk seyircileri bir şekilde elinde tutabilmek adına birçok yerli yapıma da yer veriyor. Bunlardan birisi de sizleri güldürürken düşündürecek bir yapım olan “Eltilerin Savaşı”.  

Açıkçası, yıl aldıkça insan, pek az şeye yürekten güler hale geliyor. Hele o gözlerden yaş getirici yapımlara rastlamak çöldeki vaha kadar nadirattan. O yüzden komedilerden biraz uzak duruyordum. Biraz risk alarak IMDB skorlarını göz ardı ederek birkaç seçim yaptım. (Uzun bir süredir Türk yapımlarına pozitif ayrımcılık yapıyorum.) Açıkçası seçimlerimden pişman da olmadım. Bunlardan ilki “Bayi Toplantısı” idi diğeri de “Eltilerin Savaşı”. İtiraf ediyorum ikisinde de kendimi tutamadığım bir çok yer oldu. Güzelce eğlendirdiler beni.

Film sanatı olarak “Eltilerin Savaşı” daha başarılı diğer yapıma göre. Yönetmen Onur Bilgetay’ın pek çok tanınmış işleri var ancak son iki yıldır aile komedilerine yönelmiş durumda. Bence oldukça da güzel iş de çıkarmış seyirlik olarak.

Fakat yapımın açık ara yıldızı yetenek abidesi, senarist ve oyuncu Gupse Özay. Açıkçası onu keşfettiğim için film benim için ayrı bir kazanım oldu. İşlerini takip ediyor olacağım.

Diğer oyuncular da özenle seçilmiş. İlk başlarda Merve Dizdar içime sinmedi ve ama bir süre sonra işini o da iyi kotardı. Erkek kardeş rolündeki Uraz Kaygılaroğlu ve Ferit Aktuğ da çok başarılılar.

Filmin düşündüren tarafı nerde diyenlere ise Gupse görsel bir şölenle bezenmiş senaryosuyla cevap veriyor. İnsanın derinlerinde beslediği ilkel iştihalarını ışıltılı rengarenk abartı diliyle filmleştirildiğini söyleyebilirdim. Fakat birkaç (henüz) uçuk kaçık “babymoon” gibi yeni tarz ritüelleri çıkarırsak, film mütevazi bile kalmış günümüzün özgüveni kabarık taklitçilikte rakipsiz insanını resmetmekte. Derinleşen sosyolojik sınıf ayrımlarının insan türü var oldukça yok olmayacağına inancım bir kat daha pekişiyor gün geçtikçe. Film tamamen hayattan bir kesit sunmuş aslında. Herkes kendinden bir şeyler bulacaktır.

Netflix Türk yapımlarına daha çok yer vermeli ki bizlerin onu satın alma isteğimiz artsın. “Eltilerin Savaşı” size hoşça vakit geçirtecektir. Tereddüttünüz olmasın. İyi seyirler.  

Uğur Balcı

2018 2019 2020 Ahmet Mümtaz Taylan Baltasar Kormakur Bediüzzaman Chris Hemsworth Crime Drama Dermot Mulroney Diane Kruger Disleksi Dislexia Dizi Drama Emin Alper Enikonu Her Konu Extraction film Kenan İmirzalıoğlu Kendimce Kitap Kitap Tanıtımı Mehmet Özgür Melisa Sözen Müfit Kayacan Netflix Postmodern Romania Said Nursi Sam Hargrave Sam Sheppard Series Sessiz Oda Sinema Tema BALCI Tiyatro Turkey Türk Ugur BALCI Uğur Balcı Yalvaç Anadolu Lisesi Zerrin Tekindor zihni Zihni Açık İngilizce

Bookmark the permalink.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir