• Teknopoli - Yeni Dünya Düzeni
    Liar by Isaac Asimov

“MARE of EASTTOWN” ve Kate Winslet Özlemi

Bir polisiye diziyi neden izleriz? Ya da şöyle sorumu değiştireyim, sonunu bildiğimiz katilin besbelli olduğu bir yapıma zaman ayırır mıyız? Muhtemelen çoğumuz bu soruya hayır diye cevap vereceğiz. Şaşırtma ve tahmin edilememe motifiyle örülür polisiyeler, bazıları bunda başarılı olur bazıları ise tamamen elini yüzüne bulaştırır. Maalesef pek azı da şaheser niteliğinde sinema tarihindeki hak ettikleri müstesna yere kurulurlar. ‘Mare of Easttown’ polisiye adına bir şaheser sayılmayabilir ancak kendi janrı içerisinde kesinlikle üst sıralarda yer alacağından hiç şüphem yok. İlla bir kategoriye sokacaksak belki hikâye tüm hızıyla akarken dram ve gizemle fren yaptırma tarzı diyebileceğimiz “Slow-Burn TV Mysteries/Crime-Drama”.

‘Mare of Easttown’ 7 bölümden oluşan yeni bir HBO dizisi. Başarısındaki en büyük pay başroldeki “Titanic” Kate Winslet’e ait. Gerçekten iyi bir lezzet arıyorum diyenlere dizi ekibinden bir armağan gibi olmuş ‘Mare of Easttown’.Kate Winslet’a dönersek, benim için talihsiz aktrislerden bir tanesidir. Zira tüm zamanların en önemli filmlerinde birisinde başrol oynayınca bunu üstünden söküp atmak hiç de kolay olmuyor. Nerdeyse 24 yılın ardından ‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’ dışında elle tutulur bir performans göremiyoruz oyuncunun kariyerinde. Bu onun kötü oyuncu olmasından dolayı değil, genç yaşta elde edilen dev başarının üzerinde bir iş çıkarması gerekliliğinden kaynaklı. Kendisinden çok daha vasat kadın oyuncular birçok yapımda haksız bir şekilde onun önündeler. O yüzden şansız bulurum onu. Bu şansızlık konusunda Kate ile aynı şekilde olmasa da bu yapımda yer alanGuy Pearce da aynı kategoridedir benim için. Çok iyi yapımlarda başrol oynayarak kendini kabul ettirdikten sonra, Nicholas Cage gibi ne verirlerse oynaya kadar düşmüş bir hali var.  

Kate Winslet neden başarılı ona dönersek, İngiliz bir aktör olmasına karşın ‘Mare of Easttown’ oyuncularının tamamı gibi yöresel aksanını hakkını fazlasıyla veriyor. Dile hakimiyeti olanlar bu konuyu daha iyi takdir edeceklerdir. Drama açısından tüm ekip yine çok başarılı ama Kate ciddi farkla yapımı omuzlamış. Aslına bakarsanız Kate hep bana mimik özürlü gibi gelir. Üç aşağı beş yukarı yüzü baştan sona hep aynıdır. Bu da onun soğuk güzelliğini pekiştiriyor. Hep bir mesafe hep bir ölçü. Ama bu durum her yapım için de onu ideal oyuncu yapmıyor. Fakat ‘Mare of Easttown’ için olay başka orada böyle birine ihtiyaç var. O yüzdenKate iletam kıvamını buluyor mini dizi.46 yaşındakigüzel aktris bizlere demi yerinde güzel bir çay lezzeti sunuyor. Henüz yıllanmış şarap olmasına var çünkü. Şanslılarımız onun bu rollerini de göreceklerdir.

Hasılı, ‘Mare of Easttown’ güzel olmuş. Küçük şirin bir kasaba ortamının nasıl kötülükler doğurabileceğini izlemeye sizleri çağırıyor. Çağrıya kulak verin pişman olmayacaksınız.

Uğur Balcı

2018 2019 2020 Ahmet Mümtaz Taylan Baltasar Kormakur Bediüzzaman Chris Hemsworth Crime Drama Dermot Mulroney Diane Kruger Disleksi Dislexia Dizi Drama Emin Alper Enikonu Her Konu Extraction film Kenan İmirzalıoğlu Kendimce Kitap Kitap Tanıtımı Mehmet Özgür Melisa Sözen Müfit Kayacan Netflix Postmodern Romania Said Nursi Sam Hargrave Sam Sheppard Series Sessiz Oda Sinema Tema BALCI Tiyatro Turkey Türk Ugur BALCI Uğur Balcı Yalvaç Anadolu Lisesi Zerrin Tekindor zihni Zihni Açık İngilizce

Bookmark the permalink.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir