• The Painted Bird - 2019

Fırtına Anı (Durante la Tormenta) (Mirage) -2018-

Durante la Tormenta – Mirage – Fırtına Anı

Netflix platformlarında izleyebileceğiniz İspanyol yapıt, gerilim ve gizem çalışmayı seven yazar-yönetmen Oriol Paulo imzalı. Her ne kadar Netflix “Le Casa de Papel” Alvaro Morte’yi sanki başrolmüşçesine afişlerine taşısa da benim izlememdeki etken IMDB puanı oldu. 7 altındaki filmleri uzun süredir izlememeye çalışıyorum. Elbette istisnalar oluyor ve belki de pek çok lezzetli yapımları da kaçırıyorum. Ama film bolluğu ve zaman engeli çıkmazında, bir şekilde eleme yapacak bir filtre koymaktan başka bir çare aklıma gelmiyor. Aslında bu tarz film eleştirilerini de insanlara yardımcı olmak adına yapıyorum. Belki bir fikir verebilirim diye. Umarım işe yarıyordur.

Filme dönersek, bilimkurgularda rastlayabileceğimiz bir zaman tüneli ekseninde yaşananlar konu ediliyor ancak hoşuma giden tarafı bunu belli belirsiz bırakıp daha çok insan eksenindeki iyi kötü duyguların gizemle sunulması. Aldatmadan takıntıya, cinayetten aşka pek çok hassas kadim meseleye temas edilmeye çalışılmış. Yönetmenin filmin yazarlarından olması bize kaliteli bir olay örgüsünü hediye vermiş. Başrol Adriana Ugarte ise oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş.

Bu tarz iddialı “Dark” misal yapımlarda en zor taraf senaryo boşlukları, tutarsızlıklar ve diğer kurgusal amatörlükler oluyor. Ben bu açıdan filmi başarılı buldum. Film bittiğinde ağzınız açık öylece kalakalmıyorsunuz. Film gerçekten bitiyor.

Duygusal değişimlerle kendinizi sinemanın büyüsünde 2 saat 10 dakikalığına eğlendirip ve belki zihinsel faaliyet adına çok az “ben olsam …” lara girebileceğiniz bir film “Fırtına Anı”.

Uğur Balcı

2018 2019 2020 Ahmet Mümtaz Taylan Baltasar Kormakur Bediüzzaman Chris Hemsworth Crime Drama Dermot Mulroney Diane Kruger Disleksi Dislexia Dizi Drama Emin Alper Enikonu Her Konu Extraction film Kenan İmirzalıoğlu Kendimce Kitap Kitap Tanıtımı Mehmet Özgür Melisa Sözen Müfit Kayacan Netflix Postmodern Romania Said Nursi Sam Hargrave Sam Sheppard Series Sessiz Oda Sinema Tema BALCI Tiyatro Turkey Türk Ugur BALCI Uğur Balcı Yalvaç Anadolu Lisesi Zerrin Tekindor zihni Zihni Açık İngilizce

Bookmark the permalink.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir