• Teknopoli - Yeni Dünya Düzeni
    Liar by Isaac Asimov

Extraction -2020-

Netflix Orjinal 2020 yapımı aksiyon filmini nihayet izleyebildim. Filmi bir kaç açıdan çok başarılı buldum. Özellikle aksiyon sahne kurgusunda açıkçası kullanılan teknik bana yeni geldi. Bu filmle ilk defa kullanıldığından çok emin olmamakla birlikte ilerde aksiyon türlerinde sıklıkla rastlayacağımızı şimdiden söyleyebilirim. Nasıl “The Matrix” filminde 360 derece döndürülen kamera tekniği ile tanışmış isek burada da bu kadrajı dar kullanma diyebileceğimiz teknikle şımartılıyoruz. Bir yandan iki kişi mücadele ederken eş zamanlı olarak bizim görmediğimiz bir mekanda, örneğin yan odada, başka kişi veya kişiler de aksiyon içerisindeler. Bunu yönetmen ustalıkla bir geçiş şöleniyle mantık hatası yapmadan hayatın doğal akışı çerçevesinde seyirciye sunuyor. Farklı iki yerdeki iki kamera aynı anda çekim yapıyor ve yönetmen bize kendi zihnindeki seçimle olayları resmediyor. Müthiş bir şey bu. Bence bu, sinemanın arkasında değişik pozisyonlarda çokça görev almış Sam Hargrave başarısı. Tehlikeli ya da gösteri sahneleri uzmanı da diyebiliriz ona. Bu onun ilk uzun filmi. İlk filmi için oldukça iyi bir iş çıkarmış.

Başka bir beğendiğim yön ise seçilen otantik sokak atmosferinin çokça kullanılmış olması. Hatta Hint müzikleriyle tanıştığım ilk zamanlardan bir şarkıya denk gelmek, açıkçası benim için eski bir dosta rastlamak kadar güzel oldu. (“Dilwale Dulhania Le Jayenge” filminden “Mehndi Laga Ke Rakhna“) Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu kadar hayatın içinden çekilmiş bir aksiyon filmi bulmak neredeyse imkansız.

Chris Hemsworth, artık midemin kaldıramadığı süper kahraman filmlerinden sonra çok yakışmış. Kendinden kaçışını başkalarını kovalayarak gerçekleştiren bir askeri aksiyon sinemasına yakışır dozda sergiliyor.

Film Netflix Originals adına da başarı olmuş. Umarım devam eder bize “Roma” gibi, “The Irishman” gibi daha nice nitelikli yapım armağan eder. Ama Sam Hargrave bir soluk aldıktan sonra dinlemeden hemen başka bir yapıta el atmalı.

Uğur BALCI

2018 2019 2020 Ahmet Mümtaz Taylan Baltasar Kormakur Bediüzzaman Chris Hemsworth Crime Drama Dermot Mulroney Diane Kruger Disleksi Dislexia Dizi Drama Emin Alper Enikonu Her Konu Extraction film Kenan İmirzalıoğlu Kendimce Kitap Kitap Tanıtımı Mehmet Özgür Melisa Sözen Müfit Kayacan Netflix Postmodern Romania Said Nursi Sam Hargrave Sam Sheppard Series Sessiz Oda Sinema Tema BALCI Tiyatro Turkey Türk Ugur BALCI Uğur Balcı Yalvaç Anadolu Lisesi Zerrin Tekindor zihni Zihni Açık İngilizce

Bookmark the permalink.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir