• Liar by Isaac Asimov
    The Painted Bird - 2019

Der Pass (Pagan Peak) – 2018

Almanların son dönem dizi dünyasına katkıları (Dark, Babylon Berlin) su götürmeyen bir gerçek ve bu yapım da güçlü taşlarından bir tanesi kanımca. Zaten Amerikan yapımlarının büyüsü belli bir tüketimin ardından çabuk sönüyor ve arayış diğer ülkelere yöneliyor. Kore, Hindistan, İsrail, biz oldukça iyi işler yapıyoruz bu alanda. Ancak Avrupa sinemasının kendisine has farklılığı dizilerinde de ayrı bir yere oturuyor. İngilizlerin kısa 6 bölüm dizileri, Fransızların polisiye ve casusluk yapımları, İspanyolların rengarenk ama akıllı yapımları, İtalyanların mafya üzerinde devam etmeleri, İskandinav ülkelerinin ise nerdeyse tüm yapımlarını Amerikalıların “remake” yapmak zorunda kaldıkları muhteşem bir haliçe Avrupa dizi dünyası. Almanlar uzun bir aradan sonra güzel giriş yaptılar ve umarım devam ederler.
Cyrill Boss ve Philipp Stennert imzalı Der Pass, tek sezon 8 bölümlük bir mini dizi. Tek dileğim başka sezon çekilmemesi. Çünkü bu haliyle çok güçlü. Devamlar çoğu zaman hayal kırıklığı olabiliyor.

Sky Televizyonunun dokunuşunu oldukça fazla hissettiğimiz dozu yerinde bir seri katil kovalamacasına şahit oluyoruz dizide. Pagan teması ön planda gibi gözükse de işler tam olarak öyle değil. Bilakis güncel konulara kafa yormamız için bir çok ağ atılmış.

Mekan seçimi çok güzel. İki ülke, iki kültür, iki bürokrasi ve ama ötesinde her şeyin temelinde insan noksanlığı sergilenmiş. Senaryo sağlam örülmüş. Kadın Alman dedektife Julia Jentsch hayat verirken, Avusturyalı komiseri Nicholas Ofczarek canlandırmış. Oyuncular ise ortanın üzerinde performans sergilemişler. Sizlerle bir şekilde bağ kurabiliyorlar.

Asla vakit kaybı olmayacak bir yapım sizleri bekliyor. “Macht Deutschland Wieder Groß

Uğur Balcı

2018 2019 2020 Ahmet Mümtaz Taylan Baltasar Kormakur Bediüzzaman Chris Hemsworth Crime Drama Dermot Mulroney Diane Kruger Disleksi Dislexia Dizi Drama Emin Alper Enikonu Her Konu Extraction film Kenan İmirzalıoğlu Kendimce Kitap Kitap Tanıtımı Mehmet Özgür Melisa Sözen Müfit Kayacan Netflix Postmodern Romania Said Nursi Sam Hargrave Sam Sheppard Series Sessiz Oda Sinema Tema BALCI Tiyatro Turkey Türk Ugur BALCI Uğur Balcı Yalvaç Anadolu Lisesi Zerrin Tekindor zihni Zihni Açık İngilizce

Bookmark the permalink.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir