Kitap

TEKNOPOLİ    Yeni Dünya Düzeni

Neil Postman, Paradigma Yayıncılık

2006  (237 sf.)

Tercüme: Mustafa Emre YILMAZ

 

 

‘Eğer uzak mesafeleri fethetmek için demiryolu olmasaydı çocuğum hiçbir zaman doğduğu kasabayı terk etmeyecek ve çocuğumun sesini duymak için telefona ihtiyaç duymayacaktım. Eğer okyanuslar gemiyle aşılıyor olmasaydı arkadaşım bu yolculuğa çıkmayacak ve ben endişemi gidermek için telgrafa ihtiyaç duymayacaktım. Bebek ölümlerinin azaltılması bizlere doğum kontrolünü empoze etti. Hijyen dönemi öncesine göre daha fazla çocuk yetiştiriyor değiliz ve aynı zamanda cinsel hayatımız daha güç şartlar altında gerçekleşiyor… Son olarak zor ve sıkıcı bir hayatın bize faydası ne? Ve eğer hayat acıyla doluysa ölümü memnuniyetle karşılamaktan başka ne yapabiliriz.

Sigmund FREUD, Uygarlık ve Getirdiği Hoşnutsuzluklar

Newyork Üniversitesi’nde iletişim teorisyeni olan Neil Postman, 1993 yılında yayınlanan bu kitabında çok önemli tespit ve teşhislerde bulunuyor. Teknolojinin, bir şahsı manevi hüviyeti kazandığını ve bütün bir insanlık üzerinde güven ve itaat isteyen bir güç halinde arzı endam ettiğini adeta ihbar ediyor.

Kitap, bu gücün, ne zaman, nasıl ve niçin tehlikeli bir düşman haline geldiğinden bahsetmektedir. Teknolojinin gelişi güzel büyümesi bütün insanlığın hayati kaynaklarını tehdit etmekte ve ahlaki temelden yoksun bir kültür meydana getirmekte ve sessiz sedasız insan fıtratını bozmaktadır. İnsan zihnini yeniden yapılandırarak, sosyal ilişki biçimlerini yeniden düzenlemektedir.

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırarak, hastalıklara çare bularak, mesafeleri kısaltarak, eğlence üreterek vesaire hizmetleriyle artık hayatımızın olmazsa olmazı makamına yükselmiştir. Paradoks şudur ki teknoloji hem insanın emrindedir hem de değildir, hem dosttur hem de aynı zamanda düşmandır.

Erich Fromm (1900-1980) 1968 yılında yazdığı ‘Umut Devrimi’ adlı kitabında, insancıllaşmış bir teknolojinin olabilirliğini tahlil ederek, bu gerçekten hayati meseleye dikkatimizi çekmiştir. Daha başka yazar ve düşünce adamları, makineleşmiş bir topluma tepki sadedinde, değerli eserler vermişlerdir. Lewis Mumford, Jacgues Ellul, Ivan Illich bu yazarlardan bazılarıdır.

Teknoloji, dilimize yeni sözcük ve kavramlar katarak algı dünyamızı yeniden inşa etmektedir. Daha da ileriye giderek, derin anlamlara sahip eski kelimeleri de değişikliğe uğratmaktadır. Telgraf ve baskı makinesi ‘haber’ sözcüğüyle kastettiğimiz manayı değiştirdi. Televizyon, ‘siyasi tartışma’, ‘haberler’, ‘kamuoyu’ terimleriyle ifade ettiğimiz manaları değişikliğe uğrattı. Bilgisayar ve internet adeta yeni bir terminoloji yeni bir iletişim dili oluşturdu. Eski kelimeler hala aynı görünmekte fakat aynı manaları ifade etmemektedir. Teknoloji gerçeğin ne olduğuna dair yeni kavramlar üreterek eskilerinin altını kazmaktadır. ‘Şeylerin tabii düzeni nedir?’, ‘Zorunlu olan nedir?’, ‘Kaçınılmaz olan nedir?’, ‘Gerçek nedir?’. Tüm bu suallere verilen cevapları değişikliğe uğratarak, dünyayı ve kendimizi algılayış biçimimizi belirlemekte, yeni düşünce alışkanlıkları inşa etmektedir.

Bilgisayar teknolojisi iki uçlu değnek misaline tam uymaktadır. Silahlı kuvvetler, havayolu şirketleri, bankalar, sanayi kuruluşları bilgisayar sayesinde güçlerini artırmışlardır. Aynı şekilde yüksek dereceli bilimsel araştırmalar için bilgisayar vazgeçilmez bir unsurdur. Bilgisayar sıradan halk kitlelerine ne kazandırmıştır? İnsanların özel hayatlarına ait meselelere (mahremiyete), gücü (teknoloji) elinde bulunduran kuruluşlar kolayca ulaşır hale gelmiştir. Devasa bir çapta, küresel bir izleme ve kontrol çarkı sessizce dönüp durmaktadır. Kendimize ait hayatlar yaşamak, artık hayal olmaya başlamıştır. Daha da kötüsü insanlar sayılarla ifade edilen nesneler haline gelmiştir. Sosyal ilişkiler ‘e-mail’lerle, ‘facebook’larla inşa edilmeye başlamış, eşref-i mahlûkat olan insan adeta şuurlu bir ‘data’ya dönüşmüştür. Teknolojiyi, son derece cazip bir şekilde servis yapan ‘reklam’larla, azgın bir sembol seline maruz kalmaktayız.

Postman şu soruyu sormaktadır; teknoloji kime daha fazla güç ve özgürlük sağlayıp, kimin gücünü ve özgürlüğünü azaltacaktır? Bu komploya –tabir caizse– en çok maruz kalan, teknolojik gelişmeleri coşkuyla karşılayan 3. Dünya ülkeleri ile gelişmekte olan ülkelerdir. Teknolojiyi sorgusuz sualsiz kültürlerine dâhil eden uluslar, kendi rızalarıyla Truva atını buyur ettiklerinin farkında değiller.

Teknolojik bir dünya savaşında kazanan taraf olacak mıdır? Silah teknolojisindeki akıl almaz gelişmeler insanın kanını donduracak seviyededir. İleri ülkelerin hemen hepsi nükleer silahlar üretmektedirler ve bir tespite göre, olası bir dünya savaşında nükleer silahlar kullanılacak olursa, gezegenimizin yörüngesinden çıkma olasılığı mevcuttur.

Pek çoğu itibariyle teknolojik icatlar başlangıçta iyi niyetle bulunmuşlardır. Fakat sonuçlarının neler olacağı önceden kestirilememektedir. Saat bugünkü benzer manasıyla, 12.ve13.yy da Benedicten manastırında bulunmuştur ve ibadet saatlerini düzenlemeye matuftur. Aynı saat ilerleyen dönemlerde, zamanı belirleyen araç olarak kalmamış, insanların eylemlerini eşzamanlı hale getirip, onları kontrol eden bir güç haline gelmiştir. Lewis Mumford’un dediği gibi; ‘mekanik saat düzenli üretim, düzenli çalışma saatleri ve standart ürün fikirlerini mümkün kıldı. Kısaca saat olmasaydı kapitalizm mümkün olmayacaktı.’ Gariptir ki kendilerini Tanrı’ya adamış insanlar tarafından icat edilen saat, en çok kendilerini para kazanmaya adamış insanlara yaramış, uhrevilik ve dünyevilik arasındaki kadim mücadele de saat (teknoloji) ikincisinin tarafını tutmuştur. Sonuç olarak Postman kitap boyunca, makinelerin ideolojileri, görünmez teknolojiler, semboller, bilimcilik gibi ara başlıklarla derinlikli tahlillerine devam etmektedir. Teknopoli kültürüne maruz kalan okul, aile, kilise, devlet, vesaire gibi bütün kurum ve oluşumların nasıl anlam değişikliğine uğradığını anlatıyor. Kitabın 11. bölümü olan  ‘Âşık Direniş Savaşçısı’n da bu gerçeklerin ayırtına varan bireylerin nasıl bir bilinç oluşturmaları gerektiğinin izahı yapılıyor. Ukalaca hayatın nasıl yaşanması gerektiği hususunda bir bilge edasıyla kılavuzluğa soyunan teknoloji bize hâkim olmadan, halife ve eşref-i mahlukat olan insanın (mahiyetinin ulviyetine yaraşır bir şekilde) teknolojiye hakim olması şarttır. Geleceğin ne getireceğini hiçbirimiz bilmiyoruz.

Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak insan olmamızın gereğidir. İyi okumalar.

 

İleri okumalar için öneriler:

Erich Fromm              ‘Umut Devrimi’

Lewis Mumford         ‘Makine ve Uygarlık’

Ivan Illich                   ‘Şenlikli Toplum’

Sigmund Freud          ‘ Uygarlık ve Getirdiği Hoşnutsuzluklar’

Not 1: Erich Fromm’un ‘Umut Devrimi’ adlı kitabının 5. bölümünde teknolojinin nasıl insancıllaşacağına dair somut öneri ve tahliller mevcuttur. (meraklısına)

Not 2: Teknopoli, teknoloji-perestlik demektir. Teknoloji-perest insanların kuracağı dünya da tekno-medeniyet, makine medeniyeti olacaktır. Allah korusun biz insanların eliyle yapılan silikon beyinlere sahip insansı makineler (sf.129-130), bizleri evcil hayvanlar seviyesinde algılayacaklardır. Ne dersiniz? Matrix filminin -tabir caizse- kehanetleri gerçek mi oluyor?

Kitap için 0 cevap

 1. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Many thanks! Useful stuff!
  https://www.interlandchemie.com/
  buy cialis
  london drugs canada
  canadian drug
  canadian pharmacies without an rx

 2. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Thanks a lot! I enjoy it.
  https://www.waltcoexpress.com/
  top rated canadian pharmacies online
  canada drugs online
  prescription drugs without prior prescription
  canada pharmaceuticals online

 3. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Awesome data, Regards.
  https://www.waltcoexpress.com/
  prescription drugs prices
  canadianpharmacy
  no prior prescription required pharmacy
  northwestpharmacy

 4. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Good postings. Cheers!
  https://www.interlandchemie.com/
  internet pharmacy
  canadian pharmacies without an rx
  most reliable canadian pharmacies
  canadian pharmacies

 5. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Really plenty of very good info!
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada pharmacy online orders
  aarp approved canadian online pharmacies
  overseas pharmacies
  top rated canadian pharmacies online

 6. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You actually expressed it effectively.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada pharmacies online
  canada pharmaceuticals online
  online pharmacies no prescription
  canada pharmacy online

 7. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You explained this exceptionally well.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada pharmacy
  mexican pharmacies shipping to usa
  canada pharmacy online
  mexican pharmacies shipping to usa

 8. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Wow quite a lot of useful info!
  https://www.waltcoexpress.com/
  canadian drugstore
  mexican pharmacies shipping to usa
  pharmacy online mexico
  canadian pharmacies online

 9. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  With thanks. A lot of postings!

  https://www.lunarciel.com/
  mail order pharmacies
  northwestpharmacy
  canadian pharcharmy online
  global pharmacy canada

 10. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You said it nicely..
  https://www.lunarciel.com/
  northwestpharmacy
  canadian pharmacy online
  pharmacy canada
  canadian drugs

 11. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Amazing quite a lot of awesome advice.
  https://www.waltcoexpress.com/
  pharmacy near me
  trust pharmacy canada
  discount pharmacy online
  canada pharmaceutical online ordering

 12. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Superb content. With thanks.
  https://www.waltcoexpress.com/
  cheap canadian drugs
  canadian pharmacies
  northwest pharmacy canada
  canada online pharmacies

 13. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You explained this well.
  https://www.waltcoexpress.com/
  safeway pharmacy
  canadian pharmacies online
  ed meds online
  canadian drugs

 14. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Many thanks, I like this!
  https://www.visitwaushara.com/
  canadian pharmacy no prescription needed
  canadian pharmacies that ship to us
  web medical information
  canada drug

 15. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Appreciate it. A lot of data.

  https://www.interlandchemie.com/
  board of pharmacy
  canada drugs online
  pain meds online without doctor prescription
  trust pharmacy canada

 16. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Kudos! I value this.
  https://www.interlandchemie.com/
  canadian prescription
  canada pharmacy online
  reputable canadian mail order pharmacies
  canada drugs

 17. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You suggested it perfectly.
  https://www.visitwaushara.com/
  canadian drugs
  canada drugs
  drugstore online
  canadian pharmacies online

 18. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Nicely spoken of course. .
  https://www.lunarciel.com/
  no prescription pharmacy
  canadian pharmacies without an rx
  canadian prescriptions
  northwest pharmacy

 19. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Amazing all kinds of great tips.
  https://www.interlandchemie.com/
  overseas pharmacies
  canada drugs
  canadian pharmacy meds
  canada drug

 20. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Superb material. With thanks!
  https://www.dunamisproductions.com/
  walgreens pharmacy
  canadian pharmacies without an rx
  canadian drugstore reviews
  london drugs canada

 21. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Position well taken.!
  https://www.lunarciel.com/
  buy cialis
  canada pharmacy
  cheap drugs online
  canada drug

 22. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Terrific content. Appreciate it.
  https://www.lunarciel.com/
  legitimate canadian mail order pharmacies
  canada drugs
  mexican pharmacy online medications
  aarp approved canadian online pharmacies

 23. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Superb info. Appreciate it.
  https://www.waltcoexpress.com/
  mexican pharmacy online
  north west pharmacy canada
  canadian prescription drugs
  mexican pharmacies shipping to usa

 24. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Thank you. Awesome information.
  https://www.interlandchemie.com/
  prescription prices comparison
  canadian cialis
  canadian drugstore
  canadian cialis

 25. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Information effectively regarded!!
  https://www.dunamisproductions.com/
  buy drugs online
  canadian cialis
  mail order pharmacy
  canadian pharmacy

 26. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You revealed this well.
  https://www.lunarciel.com/
  overseas pharmacy forum
  canadian viagra
  online pharmacy without a prescription
  canadian pharmacy online

 27. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  With thanks! Quite a lot of postings.

  https://www.interlandchemie.com/
  discount drugs online pharmacy
  canadian viagra
  rx pharmacy
  canadian pharmacies online

 28. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Well voiced genuinely. !
  https://www.interlandchemie.com/
  canadian online pharmacies prescription drugs
  northwest pharmacy
  online prescription drugs
  canadian pharmaceuticals online

 29. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Kudos! Excellent stuff.
  https://www.visitwaushara.com/
  canadian pharmacy meds
  canadian drugs
  safeway pharmacy
  canada pharmacy

 30. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Amazing many of great tips!
  https://www.interlandchemie.com/
  approved canadian pharmacies online
  canada pharmacy
  buy prescription drugs without doctor
  mexican pharmacies shipping to usa

 31. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  With thanks, Useful stuff.
  https://www.dunamisproductions.com/
  pharmacy tech
  canadian viagra
  pharmacy prices
  canadian pharmacies-24h

 32. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Terrific content. Regards!
  https://www.lunarciel.com/
  canadian pharmacies top best
  global pharmacy canada
  online pharmacies canada
  canadian online pharmacy

 33. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You said it very well.!
  https://www.interlandchemie.com/
  best canadian online pharmacy
  canada drugs online
  visit poster’s website
  canadian pharmaceuticals online

 34. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Many thanks! A good amount of knowledge.

  https://www.lunarciel.com/
  buy prescription drugs from canada
  online pharmacies of canada
  pharmacy prescription
  london drugs canada

 35. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You explained this superbly!
  https://www.waltcoexpress.com/
  ed meds online
  canadian pharmacy online
  price prescription drugs
  canada pharmaceutical online ordering

 36. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Cheers. Very good information!
  https://www.waltcoexpress.com/
  pharmacy price comparison
  canadian online pharmacies
  canadian pharmacy viagra brand
  trust pharmacy canada

 37. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Nicely put. Kudos.
  https://www.lunarciel.com/
  buying prescription drugs canada
  canada drugs online
  meds online
  canadian pharmacies

 38. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Incredible all kinds of awesome advice.
  https://www.interlandchemie.com/
  pharmacy prices
  canada pharmaceutical online ordering
  canadian cialis
  trust pharmacy canada

 39. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Terrific material, Thank you!
  https://www.lunarciel.com/
  online pharmacy usa
  canada online pharmacies
  discount pharmaceuticals
  aarp approved canadian online pharmacies

 40. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You revealed this fantastically.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada online pharmacies
  canadian pharmacies-24h
  pharmacy cost comparison
  canadian pharmacies

 41. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Fantastic postings. Appreciate it!
  https://www.dunamisproductions.com/
  the canadian pharmacy
  canada drug
  the canadian pharmacy
  london drugs canada

 42. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Incredible all kinds of useful information!
  https://www.lunarciel.com/
  buy cialis
  canadian pharmacy
  no prescription pharmacies
  canadian cialis

 43. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Many thanks, A lot of write ups!

  https://www.dunamisproductions.com/
  drugstore online
  canadian cialis
  mexican pharmacies shipping to usa
  canadian pharmacies that ship to us

 44. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Amazing lots of excellent advice!
  https://www.waltcoexpress.com/
  canadian mail order pharmacies
  canadian pharmaceuticals online
  pharmacy near me
  northwest pharmacy

 45. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Reliable information. Thanks.
  https://www.lunarciel.com/
  mail order pharmacies
  canadian pharmaceuticals online
  pharmacy near me
  canadian pharmacies without an rx

 46. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  With thanks, Great information!
  https://www.visitwaushara.com/
  pharmacy without dr prescriptions
  canadian pharcharmy
  canada pharmacy
  canadian pharmacies online

 47. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Truly loads of valuable info.
  https://www.visitwaushara.com/
  online canadian pharcharmy
  northwest pharmacy
  overseas pharmacy forum
  canadian online pharmacy

 48. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Truly loads of wonderful info.
  https://www.dunamisproductions.com/
  canada pharmacy online no script
  canadian pharmacy
  prescription without a doctor’s prescription
  canadian pharmacies without an rx

 49. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Very good information. Thanks a lot.
  https://www.waltcoexpress.com/
  canada drug
  online pharmacies of canada
  drug stores near me
  canadian viagra

 50. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Very good posts. Thank you.
  https://www.interlandchemie.com/
  prescription drug price comparison
  canada pharmacy
  online drugstore
  canada online pharmacies

 51. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Valuable data. Many thanks!
  https://www.interlandchemie.com/
  mexican pharmacies shipping to usa
  online pharmacies of canada
  pharmacy cost comparison
  canada drug

 52. JimmieTrink diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You actually explained this fantastically.
  https://www.interlandchemie.com/
  canadian drug
  canadian pharmacy online
  canada online pharmacies
  canadian pharmacies without an rx

 53. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You actually mentioned this wonderfully!
  http://erectiledysfunctionpillsest.com/
  reputable canadian mail order pharmacies
  online pharmacies canada
  canada drugs
  online pharmacies canada

 54. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Thanks, Excellent stuff.
  http://canadianpharmacymim.com/
  canadian pharmacy online
  online pharmacies canada
  drug stores near me
  canadian cialis

 55. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You have made your point quite clearly!!
  http://canadianpharmacymim.com/
  canadian family pharmacy
  top rated canadian pharmacies online
  pharmacy online store
  canadian pharmacy

 56. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You made your position very nicely.!
  http://canadianpharmacyntx.com/
  mexican pharmacies
  canada pharmaceuticals online
  canadian online pharmacy reviews
  canadian online pharmacy

 57. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Nicely put. Regards.
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  top rated online canadian pharmacies
  london drugs canada
  canadian rx
  canadian pharmacies that ship to us

 58. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Regards, Very good information!
  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  best online pharmacy stores
  canadian pharmacies that ship to us
  canadian meds
  canadian pharmacy

 59. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Seriously plenty of awesome advice.
  http://canadianpharmaciesnnm.com/
  canadian prescriptions
  canadian online pharmacies
  walmart pharmacy price check
  canada drugs

 60. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Nicely put. With thanks!
  http://talahicc.com/
  buy drugs online
  trust pharmacy canada
  drugstore online
  canadian cialis

 61. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Regards! Ample tips.

  http://talahicc.com/
  cheap prescription drugs
  canadian pharmacies online
  prescription drugs without doctor approval
  north west pharmacy canada

 62. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Kudos. I like it.
  http://canadianpharmacysilo.com/
  canadapharmacy
  canadian pharmacy online
  mexican pharmacy online medications
  trust pharmacy canada

 63. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You actually reported that well.
  http://canadianpharmacymim.com/
  online canadian pharcharmy
  northwestpharmacy
  online rx pharmacy
  london drugs canada

 64. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You actually revealed it perfectly.
  http://canadianpharmacysilo.com/
  canadian drugs without prescription
  northwest pharmacy
  online drugstore
  canada pharmacy online

 65. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Kudos, Numerous forum posts!

  https://nicktambone.com/
  web medical information
  mexican pharmacies shipping to usa
  canada pharmacies online pharmacy
  canadian pharmacy

 66. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  With thanks, Useful stuff.
  http://canadianpharmaciesnnm.com/
  pharmacy online
  online pharmacies canada
  prescription cost comparison
  canadian online pharmacies

 67. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Thanks, Good stuff.
  https://nicktambone.com/
  rx online
  canada pharmaceuticals online
  canadianpharmacy
  northwest pharmacy

 68. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Fantastic material, Many thanks!
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  canadian mail order pharmacies
  canada drug
  discount prescription drugs online
  online pharmacies canada

 69. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Terrific stuff, Thanks a lot.
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  compare prescription prices
  top rated canadian pharmacies online
  rx pharmacy
  canadian viagra

 70. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Whoa many of awesome material.
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  discount pharmaceuticals
  canadian pharmacies that ship to us
  drugs for sale
  london drugs canada

 71. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Kudos! A lot of data.

  http://canadianpharmacyntx.com/
  pharmacy prices compare
  canadian pharmacy
  canadian pharmacies shipping to usa
  canadian cialis

 72. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You suggested this terrifically!
  http://canadianpharmaciesnnm.com/
  canada pharmacy online reviews
  canadian pharmacies
  canada pharmacy online reviews
  canadian pharmacies online

 73. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Really all kinds of terrific information.
  http://talahicc.com/
  canada online pharmacy
  canadian online pharmacy
  canadapharmacy com
  canadian pharmacies-24h

 74. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Thanks, I appreciate this.
  http://canadianpharmacymim.com/
  canadian online pharmacies prescription drugs
  london drugs canada
  canadian drug
  canadian pharmacies online

 75. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Many thanks, Numerous stuff.

  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  best canadian pharmacies
  canadianpharmacy
  canada meds
  canadian online pharmacy

 76. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Really a lot of great info!
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  northwest pharmacy
  aarp approved canadian online pharmacies
  canadian pharmacy without prescription
  canada pharmacy

 77. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Nicely put, With thanks.
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  board of pharmacy
  canadian pharmacies online
  mexican online pharmacies
  canada pharmacy

 78. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Truly a good deal of terrific material.
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  buy prescription drugs without doctor
  canada pharmacy online
  pharmacy online mexico
  canada pharmaceutical online ordering

 79. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  You actually revealed this exceptionally well.
  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  global pharmacy canada
  aarp approved canadian online pharmacies
  mexican online pharmacies
  canadian pharmacies

 80. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Nicely put. With thanks.
  http://canadianpharmacymim.com/
  online rx pharmacy
  north west pharmacy canada
  safe canadian online pharmacies
  north west pharmacy canada

 81. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Thank you! An abundance of posts.

  http://canadianpharmacyntx.com/
  rx pharmacy
  canadian online pharmacy
  best online pharmacies canada
  canada online pharmacies

 82. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Terrific stuff. Many thanks!
  http://canadianpharmacysilo.com/
  prescription drug cost
  canadianpharmacy
  canada drug pharmacy
  global pharmacy canada

 83. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Excellent write ups. With thanks.
  http://www.canadianpharmacymsn.com/
  board of pharmacy
  mexican pharmacies shipping to usa
  canada meds
  aarp approved canadian online pharmacies

 84. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Reliable postings. Cheers!
  http://canadianpharmacymim.com/
  canadian online pharmacies prescription drugs
  canada drug
  canadapharmacyonline com
  top rated canadian pharmacies online

 85. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Kudos, Very good information.
  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  drugs from canada
  canada drugs online
  online pharmacy without a prescription
  mexican pharmacies shipping to usa

 86. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Awesome facts. Many thanks.
  http://talahicc.com/
  mexican pharmacies
  canadianpharmacy
  mexican pharmacy online
  canadian pharcharmy

 87. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Incredible tons of wonderful data.
  http://canadianonlinepharmacynnm.com/
  drug costs
  canadian pharmacies
  canadian mail order pharmacies
  canada pharmaceutical online ordering

 88. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Awesome data. Thanks a lot.
  http://canadianpharmaciescubarx.com/
  no prior prescription required pharmacy
  canadian pharmacies
  pharmacy online mexico
  canadian pharmacies-24h

 89. ScottCem diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Awesome facts. Thanks a lot!
  http://canadianpharmacymim.com/
  mexican pharmacy online medications
  canadian cialis
  canada pharmacy online reviews
  canada pharmacy

 90. PatrickRaw diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Regards! Terrific stuff.
  https://nicktambone.com/
  best price prescription drugs
  northwest pharmacy
  canadapharmacy com
  canada pharmacy

 91. Peterren diyorki:
  Yorumunuz denetim için bekliyor.

  Wonderful data, Thanks.
  http://canadianpharmacyntx.com/
  no prescription pharmacy
  canada pharmaceuticals online
  online rx pharmacy
  canadian cialis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir